Sanácia poškodených ETICS a kotvenie na neštandardné podklady
Staré zatepľovacie systémy môžu vykazovať množstvo chýb súvisiacich s použitím nedostatočne kvalitných materiálov pri ich realizácii, alebo nedodržaním správneho postupu ich aplikácie. Kritické sú najmä vady ovplyvňujúce stabilitu týchto systémov s rizikom ich spadnutia. Takto poškodené systémy nie je nutné nákladne snímať - je možné ich plnohodnotne sanovať systémom certifikovaného injektovaného kotvenia. Sanáciu odpadávajúcich systémov je možné v prípade potreby spojiť so súčasným zdvojením vrstvy tepelnej izolácie a tým súčasne zlepšiť tepelnoizolačné vlastnosti systému. Injektované kotvenie je možné využiť aj pri inštalácii zatepľovacích systémov na podklady, do ktorých je ťažké kotviť bežnými tanierovými hmoždinkami - do sendvičových podkladných materiálov (okály, drevostavby, apod.), do podkladov s veľkými dutinami, apod. Systém Meffert Therm Renosan je pre všetky tieto použitie certifikovaný.
Prečo zatepľovať?
• kvalitné zateplenie – návratná investícia
• možnosť výrazných úspor nákladov na vykurovanie
• zvýšenie tepelnej pohody v izbách
• obmedzenie vzniku plesní v interiéroch
• predĺženie životnosti fasád
• možnosť riešenia niektorých chýb existujúcej fasády
Skladba:
Pri servisnom kotvení poškodených zatepľovacích systémov sa používa systém injektovaného
kotvenia, spolu so špeciálnymi montážnymi prípravkami, ktoré do doby nábehu pevnosti
injektovaných kotiev poškodený systém držia v pôvodnej polohe pred poškodením. Po cca 24 hod. sa
montážne prípravky odstránia. Ide o certifikovaný systém upevnenia izolantu a celého systému
k podkladu, ktorý dokáže prenášať šmykové aj ťahové sily, ktoré na systém pôsobia. Kotvenie
tanierovými hmoždinkami neodporúčame- tanierové hmoždinky nie sú určené na prenos šmykových
síl.
Po prevedení injektovaného kotvenia je povrch pôvodného zatepľovacieho systému
plnohodnotne fixovaný vo svojej pôvodnej polohe a jeho povrch je minimálne vizuálne poškodený, čo
uľahčuje a zlacňuje úpravu jeho finálneho povrchu.
Stierkové hmoty sú spolu s armovacou tkaninou určené k vytváraniu základnej vrstvy. Táto vrstva zaisťuje mechanickú odolnosť povrchu systému a výrazne ovplyvňuje jeho životnosť.
Armovacia tkanina je spolu so stierkovou hmotou určená k vytvoreniu základne vrstvy . Táto vrstva zaisťuje mechanickú odolnosť povrchu systému a výrazne ovplyvňuje jeho životnosť.
Penetračné nátery pod omietky, zaisťujú optimálnu úpravu povrchu základnej vrstvy, alebo pôvodného povrchu, pred aplikáciou finálnej omietky. Možno ich tónovať a uľahčujú naťahovanie a štrukturovanie omietok.
Tenkovrstvé omietky sú finálnou úpravou povrchu zatepľovacieho systému. Zaisťujú design povrchu a jeho farebnosť, zároveň dlhodobo chránia zatepľovací systém pred pôsobením klimatických podmienok. Široká škála druhov omietok, ich štruktúr a zrnitosti umožňuje reagovať na individuálne požiadavky na vzhľad a funkciu zatepľovacieho systému.
Aplikace:
Podklad, tj. povrch pôvodného staticky nestabilného izolačného systému, sa musí najprv vrátiť do pôvodnej polohy, t. j. do tesného kontaktu so stavebnou konštrukciou. Na tento účel sa používajú špeciálne montážne prípravky, ktoré dočasne zafixujú poškodený systém v jeho pôvodnej polohe. Tieto prípravky sa odstránia po vykonaní servisnej injektáže.
Pred servisným kotvením staticky nestabilného zatepľovacieho systému a obnovou jeho povrchu sa musí systém pripraviť tak, aby spĺňal najmä predpísané podmienky:
– vyhovujúca prídržnosť k podkladu; použitý injektážny kotviaci systém plne sanuje systémy s narušenou stabilitou
– rovinnosť (odstránenie alebo vyrovnanie nerovností podkladu)
– čistota podkladu (odstránenie prachu, mastnoty a separačných vrstiev)
– vyhovujúca vlhkosť podkladu
– pevnosť a súdržnosť podkladu bez nežiaducich defektov (odstránenie nesúdržných vrstiev, penetrácia savých podkladov, vhodné sanovanie defektov podkladu)
– podklad musí byť prispôsobený tak, aby spĺňal aktuálne požiadavky požiarnych predpisov pre danú budovu a typ izolantu
Podrobné požiadavky na správny spôsob prípravy podkladu sú uvedené v návode na montáž dodaných izolačných systémov (k dispozícii na vyžiadanie).
Pri prevádzkovom kotvení sa otvory pre injektážne kotvy najprv vyvŕtajú do pôvodného systému a podkladu (nosnej konštrukcie) podľa plánu kotvenia. Otvory pre injektované kotvy musia byť kolmé na rovinu povrchu. Pri vŕtaní sa nesmie zbytočne poškodiť povrch existujúceho systému. Do vybraných otvorov sa umiestnia dočasné upevňovacie prvky, ktoré zafixujú pôvodný narušený systém v pôvodnej polohe. Potom sa nainštalujú injektované kotvy. Približne po 24 hodinách sa upevňovacie prvky odstránia.
Počet a typ injektovaných kotiev by sa mal určiť podľa projektu alebo statického výpočtu. Pre návrh kotvenia konkrétnej konštrukcie nás kontaktujte.
Podrobné požiadavky na správny spôsob prípravy povrchu izolácie a kotvenia injektážnymi kotvami sú uvedené v návode na montáž dodávaných izolačných systémov (k dispozícii na vyžiadanie).
Aplikácia základnej vrstvy na prevádzkovo prekrývaný izolačný systém sa používa len v prípade maximálnych nárokov na úplnú estetiku sanovaného povrchu. V tomto prípade sa na povrch aplikuje základná vrstva, ktorú tvorí systémová stierka s aplikovanou výstužnou tkaninou.
Ak je požiadavka na ekonomické riešenie povrchu sanovaného systému stierky a akceptovanie mierneho výskytu kotviacich bodov, aplikácia základnej vrstvy nie je potrebná.
Podrobné požiadavky na správny spôsob aplikácie základnej vrstvy sú uvedené v návode na montáž dodávaných izolačných systémov (k dispozícii na vyžiadanie).
Poslednou fázou celého izolačného systému je povrchová úprava. S jej aplikáciou môžeme začať po vyzretí základnej vrstvy (min. 7-10 dní).
Najprv sa plocha natrie vhodným základným náterom a po jeho zaschnutí (zvyčajne na druhý deň po aplikácii) sa nanesie finálna povrchová úprava. Omietka sa zvyčajne nanáša nerezovým hladidlom a následne sa ihneď spracuje plastovým hladidlom do požadovanej štruktúry. Vhodné sú štrukturálne omietky s minimálnou veľkosťou zrna 1,5 mm. Akékoľvek premaľovanie farbou sa môže uskutočniť až po úplnom vytvrdnutí a zatvrdnutí omietky.
Pozor, tmavé odtiene = vyššia povrchová teplota zatepľovacieho systému. Prehriatie povrchu zatepľovacieho systému môže v prípade výberu príliš tmavého farebného odtieňa spôsobiť rýchlejšie starnutie komponentov, čím sa skráti životnosť systému. Preto sa pre ETICS neodporúčajú odtiene s HBW nižšou ako 25.
Podrobné požiadavky na správny spôsob povrchovej úpravy sú uvedené v návode na montáž dodávaných izolačných systémov (k dispozícii na vyžiadanie)
V prípade záujmu zákazníka vykonáva Meffert ČR priebežnú kontrolu použitia dodávaných materiálov priamo na stavbách formou kontrolných návštev technikov.
Tieto kontrolné návštevy sú jednou z najvyhľadávanejších foriem technického servisu, pretože výrazne pomáhajú stavebným firmám aj investorom dosiahnuť maximálnu kvalitu výsledného diela. Umožňujú predchádzať chybám pri aplikácii alebo včas odhaliť prípadné nedostatky a zabezpečiť správnu formu nápravy.
Pomocou špecializovaného vizualizačného softvéru je možné na predložených snímkach interiérov, fasád alebo iných prvkov verne nasimulovať skutočnú farebnosť alebo dokonca štruktúru budúcej fasády alebo interiérovej úpravy.
Je tak možné vopred zvážiť vhodnosť daného farebného riešenia, alebo sa lepšie rozhodnúť medzi viacerými variantmi a nájsť optimálne farebné kombinácie vzhľadom na okolité budovy alebo interiérové vybavenie.
Naše zateplovací systémy naleznete mezi seznamy výrobků určených pro dotační program Nová zelená úsporám. Níže je SVT kód a odkaz na výpis listu produktů.
SVT kód: SVT5329
S našimi farbami dufa docielite
perfektný výsledok.
Kvalitnými produktami ušetríte
čas aj peniaze.
U náš máte všetky produkty a služby
pod jednou strechou!
Ježko vás nikdy nenechá v štichu!
Niečo je zlé?
Obráťte sa na nás!
Nenechajte si ujsť najnovšie správy z odboru!
Stlačením tlačidla odoberať potvrdzujete súhlas so spracovaním osobných údajov.
Potrebujete poradiť?
Vyberte si svojho odborníka!
Monika Vicianová
Externý regionálny manažér predaja na Slovensku
mob. +421 907 628 216
email: monika.vicianova@meffert.cz
Jiří Davídek
Regionálny obchodný manažér pre Prahu a stredné Čechy
mob. +420 602 762 326
email: jiri.davidek@meffert.cz
Milan Nešpor
Regionálny obchodný manažér pre Čechy – SEVER
mob. +420 724 219 537
email: milan.nespor@meffert.cz
Vladimír Apltauer
Regionálny manažér predaja Čechy – SEVEROZÁPAD
mob: +420 602 241 278
email: vladimir.apltauer@meffert.cz
Martin Kašpar
Regionálny manažér predaja Čechy – VÝCHOD
mob. +420 602 264 324
email: martin.kaspar@meffert.cz
Petr Mistoler
Regionálny manažér predaja Čechy – JIHOZÁPAD
mob. +420 602 221 209
email: petr.mistoler@meffert.cz
Pavel Tihelka
Vedoucí regionálního prodeje Morava – SEVER
mob. +420 601 084 627
email: pavel.tihelka@meffert.cz
Stanislav Müller
Regionálny manažér predaja Morava – JIH
tel. +420 601 084 629
email: stanislav.muller@meffert.cz
Pavel Kabíček DiS.
Vedúci logistiky
mob. +420 602 230 350
email: pavel.kabicek@meffert.cz